W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na dolegliwości ze strony stawów. Jest to spowodowane głównie naszym nieodpowiednim stylem życia, który obciąża układ ruchowy. Dbanie o stawy już od najmłodszych lat zaowocuje w przyszłości doskonałą ich kondycją i sprawnością całego aparatu ruchu.

Odpowiednia dieta dla stawów

Niezwykle ważnym aspektem dbania o nasze stawy powinna być nasza codzienna dieta. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszego aparatu ruchowego. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma tutaj nasza masa ciała. Nadwaga oraz otyłość sprawiają, że kości oraz stawy są nadmiernie obciążone, a to powoduje, że nasilają się z ich strony dolegliwości, takie jak ból, sztywność i trudności w poruszaniu się. Na masę ciała ogromny wpływ ma nasza codzienna dieta. Jeśli więc mamy o kilka kilogramów za dużo, postarajmy się zmienić swój tryb życia, a przede wszystkim postawić na zdrowe odżywianie się. Nasze posiłki powinny być lekkie i zbilansowane, bogate w owoce i warzywa. Ograniczmy, a najlepiej całkowicie wyeliminujmy słodkie i słone przekąski, fast-foody czy gazowane, słodzone napoje. Dzięki temu uda nam się zrzucić zbędne kilogramy, co z pewnością pozytywnie wpłynie na stan naszych stawów. W walce z nadprogramowymi kilogramami może pomóc nam także codzienna aktywność fizyczna, która również bardzo pozytywnie wpłynie na cały nasz aparat ruchu. Jeśli wcześniej nie mieliśmy zbyt dużo wspólnego ze sportem, rozpocznijmy od szybkich spacerów. Z czasem nasza kondycja będzie stale się poprawiała. Pamiętajmy, aby na początku zbytnio nie obciążać stawów. Nie warto od razu narzucać sobie zbyt szybkiego tempa i zbyt długich dystansów. To może bowiem spowodować kontuzję, szczególnie stawów kolanowych.

Kolagen na stawy – czy warto go suplementować?

Dla utrzymania dobrej kondycji naszych stawów możemy wdrożyć do naszego codziennego życia również odpowiednią suplementację. Pamiętajmy jednak, aby zażywanie każdego środka skonsultować wcześniej z naszym lekarzem. W przypadku osób odczuwających dolegliwości ze strony aparatu ruchu dobrym wyborem będzie przede wszystkim kolagen na stawy. Jest to białko, które jest budulcem naszych stawów, a także kości. Odpowiada ono za to, że nasz organizm produkuje wystarczającą ilość mazi stawowej, a dzięki temu chrząstki są elastyczne. Kolagen na stawy w postaci suplementu zakupimy bez większego problemu właściwie każdej aptece. Pamiętajmy, że kolagen trudno znaleźć w zwykłych produktach spożywczych, a więc jego suplementacja jest jak najbardziej wskazana, szczególnie w przypadku osób, które doznają dolegliwości ze strony stawów.