Plac zabaw we własnym ogrodzie? To brzmi jak marzenie, które można spełnić. Wystarczy odwiedzić sklep dziecięcy i nabyć atrakcyjne huśtawki, zjeżdżalnie i domki. To duża inwestycja, ale i zabawa na wiele lat dla pociechy i jej przyjaciół.

Jak stworzyć przydomowy plac zabaw?

Dzieci kochają place zabaw, które pozwalają na zabawę w piasku, huśtanie, wspinanie i zjeżdżanie ze zjeżdżalni. Takie atrakcje często kojarzą nam się z koniecznością wyjścia do parku czy do centrum miasta, ale co ciekawe plac zabaw można mieć we własnym ogródku. Sklep dziecięcy umożliwia zakup potrzebnych elementów, a inne można wykonać we własnym zakresie. Warunkiem jest posiadanie dużego ogrodu, który można zagospodarować w ciekawy sposób. Aby wszystko dobrze się prezentowało, a korzystanie z placu zabaw było bezpieczne, trzeba zadbać o właściwą lokalizację wszystkich elementów. W pobliżu nie mogą znajdywać się żadne zbiorniki wodne, instalacje gazowe albo elektryczne. Należy usunąć toksyczne rośliny ogrodowe. Przydomowy plac zabaw powinien mieścić się w zacienionym miejscu, wtedy dzieci mogą bawić się bez względu na porę dnia. Należy wybrać także miejsce z dala od ruchliwej ulicy. Jeśli pociecha będzie chodziła sama na plac zabaw, warto umieścić go w takim miejscu, żeby był dobrze widoczny z okien domu. Taka lokalizacja pozwala mieć malucha na oku w trakcie gotowania obiadu czy sprzątania. Najlepiej sprawdza się równy teren, który jest wymagany w przypadku zjeżdżalni i torów.

Właściwa nawierzchnia placu zabaw jest szczególnie istotna. Trawa nie sprawdzi się dobrze, gdyż w przypadku upadku kontuzja będzie bardzo dotkliwa. Zdecydowanie lepiej wybrać syntetyczne, gumowe płyty, które można znaleźć na profesjonalnych placach zabaw albo puzzle. Można nimi pokryć cały plac zabaw albo miejsca stwarzające największe zagrożenia. Mowa o podłożu bezpiecznym, praktycznym i korzystnym cenowo.

Sklep dziecięcy – jakie atrakcje w przydomowych placach zabaw są najbardziej popularne?

Jeszcze przed nabyciem wszystkich części trzeba mieć plan, czyli wiedzieć, jakie zabawy są szczególnie lubiane przez dzieci i jakie atrakcje powinny się na nim znaleźć. Sklep dziecięcy zapewnia szeroki wybór i wiele rozwiązań. Wybór zabawek jest uwarunkowany także dostępnym budżetem i wolną przestrzenią. Malutkie dzieci wymagają mało zaawansowanych zabawek – im prościej, tym lepiej. Jednak można wymienić szereg atrakcji, których nie może zabraknąć dla każdego poszukiwacza przygód. Mowa przede wszystkim o piaskownicy. Świetnie sprawdza się plastikowy albo drewniany domek, huśtawki i bujaki. Można zdecydować się również na zjeżdżalnię. Stół ogrodowy przeznaczony do zabawy piaskiem i wodą cieszy i zapewnia bardzo dobrą zabawę.

W przypadku ograniczonej przestrzeni warto wybrać cały kompleks, gdzie domek łączy się ze zjeżdżalnią, a do tego występuje tunel czy tor przeszkód. Warto postawić także na elementy stawiające przed pociechą wyzwania, czyli drabinki, małą ściankę wspinaczkową i bocianie gniazdo do huśtania w pozycji leżącej.

Jeśli rodzice nie chcą pozostawiać dzieci samotnie na placu zabaw, warto zadbać także o miejsce do siedzenia.