Reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej dotyka kobiety. Jest to schorzenie dziedziczne, wynikające z osłabionego układu odpornościowego. Na jego rozwój silny wpływ może mieć także stres i palenie papierosów.
Jak się objawia choroba reumatoidalna?
Objawy są różne, ale najczęściej osoby chore uskarżają się na problemy z poruszaniem oraz obrzęk stawów. Oprócz tego pojawia się ból i tkliwość, dlatego każda czynność może rodzić niechęć i zdenerwowanie. Trzeba wiedzieć, że przez wiele lat reumatoidalne zapalenie stawów przebiega najczęściej bezobjawowo, dlatego wzmożona czujność jest jak najbardziej wskazana. U osoby chorej oprócz ww. objawów pojawiają się także inne symptomy zapalenia, czyli guzki reumatoidalne, suchość spojówek i problemy z nerkami. Na badaniach wychodzą również zmiany w obrazie krwi, dlatego cykliczne badanie jest koniecznością. Należy sprawdzić poziom żelaza we krwi, leukocytozy oraz OB, aby mieć szerszy ogląd na problem. Bardzo ważne są także badania wykonane ultrasonografem bądź rezonansem magnetycznym, ponieważ za ich pomocą można wykryć wcześniej zmiany zapalne niż rentgenem. Oczywiście to nie wszystkie objawy, które wiążą się ze schorzeniem. W miarę postępowania choroby pojawiają się zniekształcenia i usztywnienia na w obrębie stawów. Stopniowo postępuje uszkodzenie kości, stawów, więzadeł i chrząstek. Oprócz tego nieleczona RZS atakuje inne narządy. Może dojść do uszkodzenia serca, zastawek czy zapalenia osierdzia. Czasami dochodz do przyspieszenia rozwoju osteoporozy oraz pojawienia się ucisków na rdzeń kręgowy. W efekcie chory uskarża się na mrowienia, zaburzenia czucia i drętwienia. Zaatakowane mogą też zostać nerki i płuca.
Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów, czym wspomagać walkę z chorobą?
Przede wszystkim trzeba zadbać o zdrowy tryb życia. Dieta dobrze zbilansowana, bogata w witaminę D i wapń, wzmacniające kości oraz aktywność fizyczna to podstawa. Chorzy wspierają się też niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które mogą ulżyć im w dolegliwościach bólowych i innych objawach. Można wśród nich wyróżnić np. Aspicam, Opokan czy Meloxicam. Stosuje się je często w krótkotrwałej terapii zaostrzenia objawów. Działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
Trzeba wiedzieć, że RZS leczy się całe życie. Najważniejsze jest zachowanie elastyczności stawów, dlatego dobrze dobrane ćwiczenia wpływają na chorego bardzo dobrze. Stosuje się długotrwałe leczenie miejscowe, np. wstrzykiwanie chorego stawu specjalnych preparatów chroniących chrząstkę stawową lub usuwanie uszkodzonej błony maziowej. Dobre skutki przynosi również fizykoterapia.