Lekarstwa, które przyjmujemy, muszą być podawane w odpowiedni sposób, aby działały skutecznie. Liczy się nie tylko zalecona dawka, rodzaj leku, czas trwania leczenia, ale i to, jaką drogą produkt trafi do organizmu. W jaki sposób podaje się lekarstwa?

Podstawowe zasady

Zasady przyjmowania lekarstw pozostają niezmienne, niezależnie od tego, czy lek ma postać tabletki, którą trzeba połknąć, leku rozpuszczalnego w wodzie czy też roztworu podawanego przez wenflon. O czym należy pamiętać? O trzymaniu się zaleceń lekarskich lub zawartych na opakowaniu danego produktu, umieszczonych przez producenta.

Tabletki należy popijać wodą, nie dzieląc ich, o ile nie posiadają specjalnych wgłębień ułatwiających przełamanie. Nie można również samodzielnie decydować o zwiększeniu dawki lub zmianie czasu trwania leczenia, przede wszystkim w przypadku leków antydepresyjnych, nasennych, uspokajających oraz antybiotyków.

Jeśli występują jakiekolwiek problemy z zażywaniem leków – na przykład zbyt duże tabletki utrudniające bezpieczne połknięcie – należy poprosić lekarza o zmianę produktu.

Drogi podania – skuteczny wenflon

Najczęściej leki połykamy lub rozpuszczamy w wodzie. Mogą mieć one również postać kropli czy maści, co pozwala na ich zewnętrzne zastosowanie. To jednak nie wszystko. Dużym ułatwieniem dla personelu medycznego, ale i pacjentów, jest wenflon, czyli fachowo określana kaniula dożylna. Jej zastosowanie wpływa na wzrost przeżywalności pacjentów, ale i zapewnia zdecydowanie szybsze dotarcie substancji terapeutycznych do organizmu, ponieważ pomijana jest droga wchłaniania przez układ pokarmowy.

Wenflon sprawdza się również do pobierania krwi. W trakcie podawania medykamentów pozwala zminimalizować liczbę wykonywanych wkłuć. Kaniula dożylna jest stosowana przy długotrwałym leczeniu, bo możliwość jej pozostawienia w żyle podskórnej nawet do 72 godzin, gwarantuje skuteczne podawanie leków. Wenflon przydatny jest ponadto u pacjentów wymagających transfuzji krwi oraz przygotowywanych do badań obrazowych wymagających podania kontrastu.

O sposobie podania leków decyduje lekarz, uwzględniając stan zdrowia pacjenta, jego potrzeby, schorzenie wymagające leczenia oraz konieczność wyboru formy terapii, która poza skutecznością w zmaganiach z chorobą podstawową, będzie wiązała się z najmniejszą możliwą liczbą skutków ubocznych.