Jedną z ważniejszych czynności higienicznych, którą należy wykonywać codziennie – zarówno rano, jak i wieczorem – jest mycie zębów. Zdecydowana większość z nas sięga po zwykłe manualne szczoteczki. Tymczasem wielu stomatologów wskazuje, że lepszym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna oraz szczoteczka soniczna. Którą wybrać? Czym się różnią?

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne to wszystkie szczoteczki, które zasilane są akumulatorowo. Znajdujący się w nich mechanizm sprawia, że główka zostaje wprawiona w ruch czyszczący. Najczęściej kupowane są szczoteczki elektryczne rotacyjne, których cechą charakterystyczną jest główka o okrągłym kształcie. Ruch rotacyjny sprawia, że zęby są czyszczone zdecydowanie dokładniej niż wówczas, gdy stosujemy tradycyjną szczoteczkę. Lepsze modele to również ruch pulsacyjny, który gwarantuje jeszcze skuteczniejszą higienę jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna – co to?

Szczoteczkę soniczną można określić mianem zaawansowanej szczoteczki elektrycznej. Wyposażona jest ona w główkę o podłużnym kształcie, a więc taką, jaką znamy z tradycyjnych szczoteczek manualnych. Szczoteczka soniczna bazuje na falach dźwiękowych. To właśnie one wprawiają główkę szczoteczki w ruch. W przypadku szczoteczki tego rodzaju jest to ruch wymiatający.

Jak czyszczą zęby szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne bardzo dobrze radzą sobie z różnego rodzaju osadami, a także płytką nazębną. Bazują na ścieraniu mechanicznym, wykonując ruchy oscylacyjno – rotacyjne oraz pulsacyjne. Plusem szczoteczek elektrycznych jest duża prędkość, co sprawia, że zęby czyszczone są nie tylko szybko, ale również bardzo dokładnie. Trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętnie wykorzystywana szczoteczka elektryczna może skutkować poważnymi podrażnieniami dziąseł. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie trzymać szczoteczkę i odpowiednią ją prowadzić. Niektóre modele wyposażone są w czujnik siły nacisku. Uruchomi się on za każdym razem, kiedy szczoteczkę zbyt mocno dociśniemy do zębów.

Jak czyszczą zęby szczoteczki soniczne?

Szczoteczki soniczne usuwają zanieczyszczenia, wykorzystując fale ultradźwiękowe. One również pracują bardzo szybko, co sprawia, że świetnie radzą sobie z rozbijaniem płytki nazębnej i usuwaniem bakterii znajdujących się na powierzchni zębów. Plusem szczoteczki sonicznej jest zjawisko kawitacji, które nie pojawia się w przypadku szczoteczki elektrycznej. Jest to chmura mikrobąbelków, która tworzona jest przez pastę do zębów oraz ślinę. To właśnie one docierają do najtrudniej dostępnych miejsc, dokładnie je oczyszczając.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i stanu uzębienia. Jeśli zależy nam na tym, aby dokładnie czyścić wszystkie zęby, a także znajdujące się między innymi powierzchnie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka soniczna, na przykład Seysoo Oxygen, czy Sonicare.

Od szczoteczki do zębów w dużej mierze zależy stopień higieny jamy ustnej. Dlatego warto porzucić tradycyjne szczoteczki manualne na rzecz zdecydowanie dokładniej oczyszczających zęby szczoteczek elektrycznych oraz sonicznych.