Szklarnia ogrodowa służy do ochronie roślin oraz przyspieszeniu ich wzrostu. W zależności o przeznaczenia, miejsca budowy i naszego budżetu musimy wybrać jedną z trzech podstawowych opcji pokrycia konstrukcji. Jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów? Kiedy wybrać szkło, poliwęglan, folię?
Szklarnia ogrodowa ze szkła
Szkło jest jednym z popularniejszych materiałów używanych do budowy szklarni. Obecnie do pokrycia konstrukcji używa się szkła hartowanego, które ma większą wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe, a także uszkodzenia mechaniczne niż zwykłe szyby. Taka szyba gdy pęka rozsypuje się na setki drobniutkich kawałeczków, których brzegi są zdecydowanie mniej zaostrzone niż w przypadku tradycyjnej wersji. Sprawia to, że uszkodzony fragment jest łatwo wymienić, a także mniejsze jest zagrożenie uszkodzenia roślin przez ułamane fragmenty. Szkło też bardzo korzysta opcja pod względu stosunku jakość-cena. Jest tańsze niż poliwęglan, a jednocześnie ma bardzo dobre parametry. Szkło idealnie nadaje się do hodowli roślin tropikalnych, ponieważ bardzo mocno się nagrzewa i skupia światło. Z drugiej strony, stawiając taką konstrukcję należy wziąć pod uwagę jej ciężar. Metr kwadratowy szyby hartowanej, o grubości 4mm waży około 10 kg. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, jeżeli chcemy w ten sposób zabudować taras lub balkon.
Szklarnia pokryta poliwęglanem – lekka, ale wytrzymała
Poliwęglan to obecnie najbardziej polecany materiał, którym może zostać pokryta szklarnia ogrodowa. Ten materiał jest bardzo wytrzymały i przy dobrze rozplanowanym szkielecie takiej konstrukcji, pokrycie poliwęglanowe może utrzymać ciężar bardzo grubej skorupy ze śniegu, dzięki czemu nie musimy demontować wszystkiego poza sezonem hodowlanym. Temu materiałowi nie przeszkadzają nagłe zmiany temperatury, ani porywiste wiatry. Jednocześnie poliwęglan nie nagrzewa się i nie skupia światła tak jak szklana szyba. Dzięki temu nie musimy zabezpieczać uprawy przed zbyt dużą dawką promieniowania poprzez nałożenie specjalnych filtrów na pokrycie konstrukcji, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej szklarni szklanej. Zdecydowanie ułatwia to utrzymanie optymalnych warunków wilgotności i temperatury wewnątrz. Poliwęglan jest też dużo lżejszy i łatwiej daje się formować do wymaganego kształtu np. lekko wypukłej konstrukcji ściany, czy dachu. Niestety poliwęglan, w stosunku do wszystkich innych materiałów na pokrycie jest najdroższą opcją. Cena nie zawsze jednak powinna nas odstraszać, ponieważ żeby zbudować szklarnię z tańszego szkła, często więcej trzeba zainwestować w mocniejszą konstrukcję, która udźwignie ciężar. Dodatkowo, jeżeli chcemy hodować rośliny, które po prostu mają mieć stałą temperaturę i ochronę przed wiatrem, żeby zapewnić im szybszy i bezproblemowy wzrost, to musimy do szklanego pokrycia doliczyć cenę odpowiednich filtr, chroniących przed nadmiarem promieni UV i przegrzaniem. Koniec końców, cena obu szklarni będzie porównywalna, a funkcjonalność poliwęglanu jest nieporównywalnie większa.
Tunel foliowy – opcja budżetowej ochrony roślin.
Tunele foliowe to najprostsza i najtańsza opcja zapewnienia roślinom ochrony przed wiatrem, bezpośrednim opadem deszczu i jednocześnie ogrzania uprawy. Takie rozwiązane sprawdza się w przypadku hodowli niewielkich roślin gruntowych, takich jak pomidory, ogórki, czy truskawki. Folia to rozwiązanie, które sprawdzi zarówno na profesjonalnych uprawach, jak i przydomowych ogródkach. Odpowiednio dobrana folia posłuży nam od 2 do 4 lat. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość złożenia konstrukcji do stosunkowo niewielkich rozmiarów i jej przechowanie w piwnicy, czy garażu do następnego sezonu. Oprócz tego, tunel jest najłatwiejszą do przeniesienia w inne miejsce rodzajem szklarni.