Top 25 miejsc, które musisz zobaczyć w Paryżu

Paryż jest określany miastem idealnym, które może poszczycić się wspaniałą architekturą, wzniosłymi monumentami i romantycznymi zakątkami. Po tym dwudziesto-dzielnicowym mieście możemy poruszać się pieszo, publicznym rowerem czy metrem. Metro posiada aż 302 stacje przez co dotarcie na drugi koniec miasta nie jest trudne. Zobacz top 25 miejsc, które musisz zobaczyć w Paryżu.

1. Wieża Eiffla

paryż

Wieża Eiffla to jeden z najistotniejszych obiektów Paryża, który pragniemy zobaczyć jako pierwszy. Powstała w 1889 roku jako symbol wystawy światowej, a dziś służy nam jako idealne tło do zdjęć. Możemy ją oglądać z tarasów widokowych, a z wieży Eiffla zobaczymy piękną panoramę stolicy Francji.

 

2. Notre Dame

paryż

Notre Dame kojarzymy z książek i legend. Ta gotycka katedra znajduje się w pobliżu rzeki Sekwany w parku Square Jean XXIII. Katedra kryje w sobie dzieła średniowiecznego gotyku.

 

3. Luwr

paryż

Kolejne miejsce warte zwiedzenia to 1. dzielnica Paryża, która kryje wiele wspaniałych zabytków takich jak Luwr. W muzeum sztuki znajduje się Mona Lisa – dzieło Leonardo da Vinci, pomnik z Kodeksem Hammurabiego czy Nike z Samotraki. Ten dawny pałac królewski zdobi nowoczesna, szklana piramida, którą wykonał Ieoh Ming Pei.

 

4. Ogród Luksemburski

Oprócz terenów zurbanizowanych, w stolicy Francji znajduje się piękny teren zielony, czyli Ogród Luksemburski powstały w 1630 roku. Pośród licznych drzew i fontann oraz barokowego Pałacu paryżanie chętnie wypoczywają po dniu pracy, a turyści spragnieni zieleni uciekają tam od hałaśliwych uliczek miasta.

 

5. Panteon

Paryż też ma swój Panteon. Znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej Paryża i jest mauzoleum m.in. Marii Skłodowskiej-Curie!

 

6. Łuk Triumfalny

Łuku Triumfalnego nie sposób przeoczyć. Znajduje się na placu Charles’a de Gaulle’a i ma wysokość 51 m. Na szczycie łuku znajduje się dostępny dla turystyów taras widokowy, z którego możemy podziwiać Pola Elizejskie czy Wieżę Eiffla.

 

7. Palais-Royal

Palais-Royal to miejsce iście królewskie, które spełnia podobną funkcję do Ogrodu Luksemburskiego. Jest miejscem odpoczynku i relaksu dla turystów i pracujących w nim urzędników. W Palais-Royal znajduje się bowiem Ministerstwo Kultury oraz Rada Konstytucyjna i Rada Państwa.

 

8. Montmartre

Montmartre to kręte uliczki, miejsce bardzo turystyczne i domy artystów. Na Montmartre mieszkał Fryderyk Chopin, Vincent van Gogh czy Pablo Picasso. Atrakcją tego miejsca są coroczne Winne Dożynki i kolejka linowa.

 

9. Sacré-Cœur

Kolejny punkt na mapie Paryża jest związany z punktem 8. Mowa tu o Bazylice Sacré-Cœur, która znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre. Jest otwarta codziennie i ze względu na trawertyn na elewacji nazywana jest białą bazyliką.

 

10. Musee d’Orsay

Musee d’Orsay to muzeum założone w 1986 roku. Zobaczymy tam wiele rzeźb, fotografii, mebli oraz obrazów, m.in. Claude Monet’a (Maki w pobliżu Argenteuil (1873)), Paul’a Gauguin’a (Tahitańskie kobiety na plaży (1891)) czy Vincent’a van Gogh’a (Autoportret (1889)).

 

11. Place Dauphine

Chętnie odwiedzanym miejscem w stolicy Francji jest Place Dauphine. Jest to słynne miejsce odpoczynku znajdujące się w pobliżu Notre Dame i najstarszego mostu w Paryżu – Pont Neuf.

 

12. Fontaines de la Concorde

Fontaines de la Concorde to dwie fontanny zaprojektowane przez Jacques Ignace Hittorff, które znajdują się w centrum Paryża na Place de la Concorde.

 

13. Opéra Garnier

Opéra Garnier, inaczej także Palais Garnier to piękne miejsce, w którym odbywają się przedstawienia baletu. Ten eklektyczny styl opery to projekt architekta Charles’a Garniera.

 

14. Louis Vuitton Foundation

Louis Vuitton Foundation to wyjątkowe i warte odwiedzenia miejsce na mapie Paryża. To muzeum sztuki i centrum kultury sponsorowane przez LVMH. Ten nowoczesny budynek otworzono w 2014 roku. Co możemy tam robić? Zobaczyć wystawy artystów z całego świata, zapewnić świetny czas dziecku czy podziwiać występy muzyków.

 

15. Musée Rodin

Turyści i mieszkańcy Francji chętnie odwiedzają Musée Rodin, w którym mieszczą się rzeźby Auguste’a Rodina oraz obrazy Vincent’a van Gogh’a czy Claude Monet’a.

 

16. Parc des Buttes Chaumont

Piękny, blisko 25 ha park spełnia wielką rolę w życiu mieszkańców Paryża. Parc des Buttes Chaumont jest pełen drzew, roślin i sztucznego jeziora o powierzchni 1,5 ha. Pięćdziesiąt metrów nad jeziorem znajduje się zjawiskowa świątynia Temple de la Sibylle. Na terenie parku znajduje się wapienno – kamienna grota ze sztucznym wodospadem.

 

17. Tuileries

View this post on Instagram

Если я правильно понимаю ситуацию, сегодня вообще нет смысла в текстах и Инстаграме, потому что в последние выходные перед учебным годом многие бросаются докупать недокупленное и расхватывать нерасхваченное😁 ⠀ А так как у меня всё, к счастью, куплено и схвачено заблаговременно, то держите фото Парижа и сохраняйте список книг (прочитаете потом, после забега по магазинам😁), которые помогут вам понять менталитет француженок, а заодно научиться у них чему-нибудь полезному: ⠀ ✔️ Мирей Гильяно «Почему француженки не толстеют» – тут я бы попридержала коней, потому что француженки в Париже и француженки в Бретани – это разные француженки, но поменяйте мысленно «француженок» на «парижанок» и читайте с удовольствием😊 ⠀ Три книги Джейми Кэт Каллан: ✔️ «Бонжур, счастье!» ✔️ «О-ля-ля» ✔️ «Француженки не спят в одиночестве» – все три книги о француженках. Из разных городов, из разных регионов. О том, в чем секрет их привлекательности (спойлер – в уверенности в себе и отсутствии чувства вины😅). Бабушка автора была из Франции, поэтому образ французских женщин в ее глазах овеян романтическим ореолом, и она пытается выяснить, как обзавестись таким ореолом и нам – простым смертным женщинам😁 ⠀ ✔️ Дженнифер Л. Скотт «Уроки мадам Шик» – секреты французского стиля и образа жизни глазами американской девушки, жившей какое-то время в буржуазной парижской семье. ⠀ ✔️ И моя любимая – «Французские дети не плюются едой» Памелы Друкерман. Хочется отмотать время лет на 10 назад и вручить самой себе эту книгу – глядишь, психика была бы спокойнее и не было столько бессонных ночей. Потому что французские дети не только не плюются едой, но и спят по ночам😅 И они действительно спокойные – ни разу не видела истерящих детей во Франции🤗 ⠀ Так что читайте с удовольствием, может быть, что-то для себя тоже почерпнете, как и я. А, и с началом осени вас!🍂☕️ Я рада, что это странное, даже несмотря на мой Париж, лето закончилось😅 А вы? Рады?😁 #atopych_books

A post shared by ⠀⠀ГОРОДСКИЕ ЗАРИСОВКИ | Москва (@atopych) on

Między Sekwaną, Luwrem, a placem Zgody mieści się Tuileries. Znajduje się tam wielka fontanna, rzeźby i drzewa. Obrazy francuskich malarzy przedstawiają Tuileries jako miejsce spotkań i odpoczynku.

 

18. Rue Crémieux

https://www.instagram.com/p/7SVzzUJQpk/?taken-by=ruecremieux

Rue Crémieux to urocze miejsce, które warto zobaczyć chociażby dla uroczego selfie na Instagram :-).

 

19. Sekwana

Sekwana to rzeka, która przepływa przez Paryż, Rouen i Hawr. W przypadku Paryża, przepływa przez 1., 4., 7., 8., 12., 13. i 16. dzielnicę. Jeśli wybierzesz się tam na spacer, zobaczysz między innymi Pont Neuf, most Aleksandra III, wieżę Eiffla i popłyniesz statkiem wycieczkowym.

 

20. Centre Pompidou

Centre Pompidou to budynek z 1977 roku, w którym znajduje się muzeum sztuki współczesnej i biblioteka publiczna Paryża. Budynek wygląda jak zbiór rusztowań, a ogromne rury przypominają fabrykę. W Centre Pompidou zobaczymy wystawy i obejrzymy filmy dokumentalne.

 

21. Parc André Citroën

Parc André Citroën to kolejny park publiczny, położony przy lewym brzegu Sekwany. Park został zbudowany na miejscu dawnej fabryki marki Citroën. W Parku znajdują się szklarnie i fontanny. Tereny zielone w parku pozwalają mieszkańcom i turystom na wypoczynek na kocu.

 

22. Le Marais

Le Marais to malownicza dzielnica Paryża, która kryje takie atrakcje jak Place des Vosges, Centrum Georges’a Pompidou czy Muzem Pablo Picasoo.

 

23. Île de la Cité

Île de la Cité to piękna i malownicza wyspa na Sekwanie. Znajduje się w centrum Paryża i do jej atrakcji można zaliczyć Katedrę Notre Dame, kaplicę Sainte Chapelle i budowlę Conciergerie.

 

24. Madeleine

Na placu de la Madeleine znajduje się świątynia katolicka, która jest związana z pośmiertnymi losami polaków – Fryderyka Chopina, dla którego odbyła się tam msza żałobna i Adama Mickiewicza, który w trumnie został wystawiony na widok publiczny.

 

25. Place de la Concorde

Place de la Concorde możesz kojarzyć za sprawą egipskiego obelisku, który w 1831 roku ofiarował Paryżowi wicekról Egiptu. Na placu znajdują się też fontanny oraz posągi kobiet.

Jakie miejsca dorzuciłabyś do naszego zestawienia?

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top