Od lat wiadomo, że witaminy mają fundamentalny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin warunkuje nie tylko zachowanie zdrowia, ale także przetrwanie, gdyż bez odpowiedniej podaży witamin, naturalne funkcje organizmu nie mogłyby być realizowane.

 Wiedza medyczna w zakresie witamin zaczęła rozwijać się zaledwie około stu lat temu, gdy polski biochemik określił pierwszą witaminę, która nazwana została B1. Zapoczątkowało to szereg odkryć w dziedzinie chemii, a zwłaszcza biochemii i odkrycie kolejnych typów witamin. Witaminy są definiowane jako organiczne związki chemiczne. Każdy rodzaj witamin ma różnorodną budowę. Różnią się one pomiędzy sobą bardzo znacznie i tak samo, mają zupełnie inne działanie na ludzki organizm. Nie ulega jednak wątpliwości, że większość funkcji ludzkiego organizmu nie mogłaby zachodzić bez odpowiedniej podaży witamin z różnych grup. Narządy ludzkiego organizmu nie są w stanie samodzielnie syntetyzować witamin, dlatego też muszą one być dostarczane z zewnątrz. Najpowszechniejszym źródłem witamin jest pożywienie. Jedną z nich, czyli witaminę D3 organizm syntetyzuje poniekąd samodzielnie. Wytwarza i wchłania się ona na skórze, jednak dopiero po wystąpieniu bodźca, jakim jest światło słoneczne.

Jak dzieli się witaminy?

Najpowszechniejszym podziałem witamin jest rozróżnienie ze względu na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. W tłuszczach rozpuszczają się witaminy A,D,E,K, a w wodzie witaminy C i B. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście dietetycznym. Suplementy zawierające witaminy rozpuszczalne w tłuszczach należy spożywać podczas konsumpcji posiłków. Powinny one być dość tłuste, tak by zmaksymalizować wchłanianie się witamin do organizmu. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, witaminy nie zostaną odpowiednio wchłonięte. To samo dotyczy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Powinny one być popijane wodą i przyjmowane na pusty żołądek, co zoptymalizuje ich wchłanianie. Warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w poszczególne witaminy i dbać o to, aby codzienne menu było jak najbardziej różnorodne, tak by dostarczać sobie, jak najszerszego spektrum witamin.

Skąd czerpać witaminy?

Najbogatsze w witaminy są naturalne, nieprzetworzone produkty, które powinny być głównym elementem zdrowej diety. Jeśli codzienny jadłospis jest ubogi w takie produkty, warto zastanowić się nad suplementacją preparatami multiwitaminowymi, które zawierają całe kompleksy witamin lub poszczególnymi witaminami.