Belgia – kraj, który graniczy z Niemcami, Francją, Luksemburgiem i Holandią, jest podzielona na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką. Powyższe dane geograficzne interesują niewiele osób, jednak kiedy zaczniemy mówić o zarobkach w Belgii, większość z nas nastawi uszy. Jest to prawidłowa reakcja, gdyż zarabia się tam 8 razy więcej niż np. w Bułgarii i 4 razy więcej niż w Polsce.

Najczęstsze oferty najłatwiej znaleźć prace w Belgii mechanikom samochodowym, magazynierom, a także opiekunom dzieci i osób starszych. Ciągłe zapotrzebowanie na pracowników jest w branży przemysłowej, usługowej, jak i w biznesie. Większość ofert dotyczącej pracy fizycznej nie wymaga znajomości języka – wystarczy podstawowy angielski. Im wyższe stanowisko, tym wymagania są wyższe. W Belgii można również znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju instytucjach związanych z Unią Europejską, a także w firmach świadczących usługi kadrowe dla dużych koncernów. Na takich stanowiskach wymagana jest znajomość kilku języków, jednak wszystko zależy gdzie trafimy.

Praca w Belgii – minusy

Dużym minusem wyjazdu do pracy za granicę jest rozłąka z rodziną i trudności z adaptacją w nowym obcym miejscu. Nie każdemu, kto postanowi wyjechać w celach zarobkowych, udaje się to wytrzymać. Dla reszty sporym problemem mogą być podatki i służba zdrowia. Praca w Belgii wiąże się z płaceniem wysokich podatków od swojego dochodu. Im wyższe zarobki, tym wyższe kwoty oddaje się państwu. Służba zdrowia w Belgii jest całkowicie sprywatyzowana. Płaci się za każdą wizytę u lekarza. Ceny zależą od miejsca przyjmowania, specjalizacji i doświadczenia danego medyka. Oczywiście po zapłaceniu dostaje się zwrot z ubezpieczalni, jednak jest to maksymalnie 70 % poniesionych kosztów. Mimo tych utrudnień, standardowa rodzina za najniższą krajową jest w stanie godnie żyć, pojechać na wakacje i od czasu do czasu rozerwać się na mieście. W Polsce, jeżeli małżonkowie zarabiają najniższą krajową i mają np. dwójkę dzieci, są wspomagani zasiłkami socjalnymi i tak ledwo wystarcza im na opłaty i jedzenie.

Urlopy i liczba godzin do przepracowania

Warunki pracy w Belgii są dość korzystne, osoba zatrudniona na cały etat nie może przepracować więcej w tygodniu niż 38 godzin, może brać nadgodziny, które są dodatkowo płatne, jednak nie więcej niż 65 h na trzy miesiące. Jeżeli ktoś pracuje dłużej, np. budowlańcy 40 godzin tygodniowo przysługuje im więcej dni urlopu. Kiedy praca wykonywana jest w niedziele i święta, pracodawca płaci za nią 200% stawki. Praca w Belgii pozwala na wysokie zarobki przy mniejszej ilości wypracowanych godzin.