Żyjemy w nowoczesnym XXI wieku kiedy to komputery i inne urządzenia, które mają za zadanie ułatwienie życia każdemu z nas są wszechobecne. Ich powszechność i ogólna dostępność skutecznie zniechęca zwłaszcza młodych ludzi do sięgania po książki i zagłębiania się w literaturę wszelkiej maści, której lektura może być dla wielu ludzi ciekawą przygodą, oraz poszerzać nasz pogląd na świat. Jednak automatyzacja życia nie jest główną przyczyną zniechęcenia młodych ludzi do lektury. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są wszechobecne wzorce kreowane przez środki masowego przekazu w których to oczytany,,człowiek renesansu” ustępuje miejsca szalonemu imprezowiczowi. W tym miejscu pojawia się pytanie co zrobić, aby to właśnie twoje dziecko stało się owym człowiekiem i wyróżniało się z młodego społeczeństwa którego głównym życiowym celem jest następna sobotnia impreza.

Po pierwsze postaraj się zaznajamiać swoją pociechę z książkami i literaturą już od najmłodszych lat, kiedy ona sama nie umie jeszcze czytać. Możesz to robić poprzez czytanie dziecku na głos dobierając lektury odpowiednio do jego wieku lub zainteresowań, lub po prostu czytając mu bajki dla dzieci.

Gdy twoje dziecko jest już trochę starsze nie zrażaj się tym, że czytanie szkolnych lektur nie sprawia mu przyjemności. Prawdę mówiąc w dzisiejszych czasach lektury szkolne są tak dobierane, że nie byłyby one interesujące również dla ciebie. Zamiast tego postaraj się mu pokazać że na rynku istnieje wiele ciekawych pozycji. Jako jego rodzic najlepiej dobierzesz tematykę książki, a ona sama może być świetną niespodzianką.

Mimo tego, że żyjemy w czasach w których ,,sztuka czytania zanika” to właśnie ty możesz wskazać swojemu dziecku drogę do świata pełnego przygód i nieograniczonych możliwości jaki czeka na nas po otwarciu naszej ulubionej książki.