Mały salon – duży problem! Jego urządzenie powinno być bardzo przemyślane, aby nie zaburzyć proporcji, a wręcz je umiejętnie poprawić. Istotną rolę w tworzeniu aranżacji najlepszej do niewielkiego pomieszczenia odgrywają materiały. Zasłony do salonu, który jest mały, muszą mieć odpowiedni kolor, sposób mocowania, a nawet optymalną gramaturę. Czym kierować się w wyborze tkaniny na dekorację okienną w pokoju dziennym? Jakie cechy ma idealna zasłona do niewielkiego salonu?

Najlepsze systemy i tkaniny na zasłony do salonu o małym metrażu

Wyposażenie domu w odpowiednie meble, materiały, czy oświetlenie ułatwia stworzenie optymalnego wystroju niewielkich wnętrz. Nadmiar dodatków i masywnych elementów może przytłoczyć pomieszczenie, przez co stanie się ono jeszcze mniejsze, a nawet niewygodne w użytkowaniu. Pokój dzienny o niewielkim metrażu potrzebuje sporo światła dziennego, aby poprawić swoje proporcje. W związku z tym tkaniny na zasłony, które najlepiej sprawdzą się w takim wnętrzu, są lekkie i wręcz przezroczyste. Warto wybierać materiały, których gramatura wynosi 100 GSM lub mniej. Zasłony do salonu, które są zwiewne i przepuszczają dużo światła, wykonane są z tiulu, woalu czy szyfonu. Dzięki nim pokój dzienny będzie dobrze doświetlony, a tym samym bardziej przestronny i optycznie powiększony. W ostatnim czasie bardzo modne stały się grube zasłony do salonu wykonane z welwetowego materiału. Choć dzięki nim można stworzyć przytulne wnętrze, dobrze dbają o prywatność domowników i najlepiej prezentują się w przestronnych pomieszczeniach, można je użyć również w mniejszym salonie. Należy jednak pamiętać, aby zasłona welwetowa była koniecznie w jasnym kolorze, najlepiej bez dodatkowych wzorów. Warto zwrócić uwagę również na system mocowania. Do małego salonu odpowiednie będą szczególnie przelotki i szelki. Oba rozwiązania sprawiają, że linia zasłony się wydłuża, co pozwala spotęgować efekt optycznego powiększenia wysokości wnętrza. Podobne wrażenie daje system tunelowy i z klasycznymi żabkami. W małym salonie trzeba za to uważać na mocne marszczenia, uzyskiwane dzięki taśmie. Jeśli już się pojawią na tkaninie to lepiej, aby nie były zbyt gęste, a kolor materiału był jasny.

Jakie zasłony do salonu optycznie go powiększą?

Jeśli zasłony do salonu, który jest niewielki, mają podkreślić jego atrakcyjny wystrój, muszą bazować na sprawdzonych kolorach. Dominującym odcieniem jest biel, która jest elegancka i ponadczasowa, a jednocześnie doskonale rozjaśnia pomieszczenie. Dodatkowo tkanina w takiej barwie będzie świetną bazą dla kolorowych dodatków i akcesoriów, tworząc harmonijną całość. Wyposażenie domu, w którym znajduje się mały pokój dzienny wykończony w przytulnym stylu, powinno opierać się na materiałach w kolorze kremu, beżu i jasnego brązu. Te stonowane, przyjemne wybarwienia wprowadzają do wnętrza ciepło, ale jednocześnie nie przytłoczą go swoim odcieniem tak jak w przypadku mocnych barw. Bardzo modne i uniwersalne są szare zasłony do salonu. Mimo że odcień ten może kojarzyć się z monotonią i przeciętnością, w rzeczywistości odgrywa ważną rolę we współczesnych wnętrzach. Jego neutralność pozwala stworzyć salon o przyjemnej atmosferze, która sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Aby zrównoważyć kolorystycznie wnętrze, takie zasłony najlepiej połączyć z czerwonymi, niebieskimi lub zielonymi dodatkami np. wazonami, poduszkami, czy obrazami na ścianie. Szara tkanina będzie też idealnie prezentować się na tle białych mebli. Wielbicielom koloru można polecić pastelowe odcienie. Nie są one na tyle mocne, aby zasłona przytłaczała wnętrze, a z drugiej strony wprowadzają do aranżacji energię, wigor i wyrazisty charakter. Warto również łączyć jasne kolory zasłon z delikatnymi, ozdobnymi aplikacjami. Drobne, połyskujące, koraliki, niewielki napis, czy motywy kwiatowy świetnie urozmaicą delikatność materiału. Jakie wzory zasłon są najlepsze do małego salonu? Polecane są pasy – poziome poszerzają pomieszczenie, pionowe sprawiają, że wnętrze staje się wyższe. W małym salonie lepiej unikać skomplikowanych i gęstych wzorów. Do takiego wnętrza pasują raczej tkaniny o drobnych motywach zdobniczych.