Kosmetykiem niezbędnym w każdej łazience jest szampon do włosów. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się szamponom ziołowym, które podbijają serca kobiet i mężczyzn na całym świecie. Czy takie szampony naprawdę warto stosować? Jak wpływają one na nasze włosy
Zalety szamponów ziołowych
Praktycznie każdy szampon ziołowy, jaki dostępny jest na rynku to kosmetyk niezwykle delikatny i łagodny. W związku z tym mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji. Po szampony ziołowe można sięgać codziennie. Większość szamponów ziołowych zawiera składniki, które wzmacniają cebulki włosów, zapobiegając tym samym wypadaniu. Nie podrażniają skóry i nie uczulają, co sprawia, że mogą być śmiało stosowane przez osoby mające skłonność do reakcji alergicznych. Brak agresywnych substancji sprawia, że obecnie szampony ziołowe uważane są za jedne z lepszych kosmetyków do mycia włosów.
Szampon ziołowy do różnych rodzajów włosów
Wszystkie szampony, które dostępne są w sprzedaży dzieli się na te przeznaczone do różnych rodzajów włosów. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o szampony ziołowe.
Wyróżnia się więc szampony o ziołowym składzie przeznaczone do włosów:
- suchych;
- przetłuszczających się;
- zniszczonych;
- dotkniętych łupieżem.
Bez problemu można kupić również szampon ziołowy do włosów farbowanych, które wymagają szczególnej pielęgnacji.
Jakie wyciągi ziołowe znajdują się najczęściej w szamponach ziołowych?
Każdy szampon ziołowy jest nieco inny. Wskazać można jednak kilka składników, po które producenci tego rodzaju szamponów sięgają naprawdę chętnie.
Do tych najbardziej popularnych zalicza się:
- wyciąg ze skrzypu polnego;
- wyciąg z pokrzywy;
- wyciąg z szałwii;
- wyciąg z szyszek chmielu.
Częstym dodatkiem jest również aloes, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwłupieżowe oraz regenerujące.
Jak działają różne wyciągi ziołowe zawarte w szamponach?
Niezwykle popularny w szamponach ziołowych wyciąg ze skrzypu polnego doskonale sprawdza się bez względu na rodzaj włosów. Wzmacnia je, wyraźnie poprawiając ich kondycję. Atutem skrzypu polnego jest to, że nawet w niewielkim stopniu nie przyczynia się do wysuszenia włosów.
Pokrzywa, która również bardzo chętnie dodawana jest do szamponów ziołowych wykazuje działanie odtłuszczające. Jej dodatek sprawia, że szampon nadaje włosom wyjątkową puszystość. Z kolei chmiel wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Wspomaga pracę skóry głowy, skutecznie ograniczając łojotok. Szampony z wyciągiem z chmieli poleca się wszystkim osobom, których problemem jest łojotokowe zapalenie skóry. Cennym dodatkiem do szamponów ziołowych jest wyciąg z szałwii. Wzmacnia ona włosy, działa tonizująco. Warto jednak pamiętać, że regularnie stosowanie szamponów z szałwią przyciemnia włosy. Blondynki, które nie chcą zmieniać naturalnego odcienia powinny więc ograniczyć stosowanie takich szamponów.
Ziołowe szampony naprawdę zasługują na uwagę. Są delikatne dla włosów, nie obciążają ich, dostarczają mnóstwo cennych składników.