Komórki macierzyste są to komórki mające jednocześnie dwie zdolności:potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów, różnicowania się na komórki innych typów tworząc tkanki. Dzięki tak wspaniałym właściwościom wykorzystywane są w medycynie odbudowujacej lub zastepującej uszkodzone komórki. Znajdują się one m. in w krwi pepowinowej. Komórki macierzyste mogą być pomocne przede wszystkim w leczeniu chorób układu krwiotworczego, chorób nowotworowych lub metabolicznych.

Przeszczepiane komórki można wykorzystać w leczeniu niemal 80 chorób. Centrum Medycyny Regeracyjnej Uniwersytetu w Moden opracowało metodę Holoclar. Polega ona na wykorzystaniu tzw. Komórki rąbkowe znajdujące się w oku, mające zdolność regeneracji rogówki. Metoda ta stosowana jest u pacjentów, u których jedno oko uległo uszkodzeniu. Metoda polega na pobraniu rąbkowych komórek Macierzystych ze zdrowego oka, wyhodowaniu ich w laboratorium i wszczepieniu do chorego oka.
Kolejnym przykładem zastosowania komórek macierzystych są przeszczepy komórek skóry, powstałych w wyniku oparzenia.

Istnieją banki komórek macierzystych, które zajmują się przechowywaniem dorosłych komórek macierzystych pobieranych z krwi pepowinowej. Istnieją dwa rodzaje banków :publiczne, prywatne.
W publicznym banku komórek macierzystych przechowywanie finansowane jest ze środków publicznych, każdy ma dostęp do zgromadzonych komórek. Wykorzystane mogą zostać komórki o wysokim stopniu zgodności HLA pomiędzy dawcą a biorcą.

W prywatnym banku komórek macierzystych, ich przechowanie opłacane jest przez klienta, który sam decyduje o ich wykorzystaniu.

W Polsce jest sześć banków publicznych przechowywania komórek macierzystych. W Polskim Banku Komórek Macierzystych roczna opłata abonamnetowa wynosi rocznie ok 600 złotych za przechowywanie krwi pepowinowej. Sam zabieg pobrania krwi pępowinowej jest bezpieczny i bardzo krótki. Położna po przecięciu pępowiny podczas porodu pobiera 100-150ml krwi pepowinowej do specjalnego worka, który zabezpieczony jest specjalnym płynem, który chroni przed krzepnięciem krwi. Zestaw ten rodzice otrzymują w banku, po zabiegu trafia z powrotem do banku komórek macierzystych. Konieczne jest badanie krwi matki aby wykluczyć zakażenie wirusem takim jak :HCV, HBV, CMV, HIV.