Kaszel to jeden z objawów przeziębienia, który potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jest to uciążliwa i czasem bardzo trudna dolegliwość, która dotyka nas zarówno w chłodniejszym, jak i cieplejszym sezonie. Jak sobie z nim radzić? Jakie zioła na kaszel są naprawdę skuteczne?

Jakie są przyczyny kaszlu? Skąd on się bierze?

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu, która powstaje na skutek gwałtownego wydalania powietrza z dróg oddechowych. Głównymi winowajcami takiej reakcji układu oddechowego jest nadmiar wydzieliny, zanieczyszczenia, alergeny, które trafiają do płuc wraz ze wdychanym powietrzem. Na kaszel można zapaść nie tylko jesienią czy zimą, kiedy chłodne powietrze sprzyja przeziębieniu i rozwojowi stanu zapalnego w obrębie dróg oddechowych. Również w ciepłych miesiącach wiosennych i letnich, gdy kaszel najczęściej jest konsekwencją reakcji alergicznej i obrony organizmu przed przenikaniem do płuc zanieczyszczeń i pyłków. Warto też wiedzieć, że w niektórych przypadkach kaszel pojawia się bez konkretnej przyczyny, będąc objawem nerwic.

Podbiał i prawoślaz – zioła, które są niezastąpione w walce z kaszlem

Zioła na kaszel suchy mają przede wszystkim za zadanie nawilżyć śluzówkę gardła oraz krtani zwalczając tym samym odruch wykrztuśny wywołany jej podrażnieniem i przesuszeniem. Kaszel suchy jest najczęściej spowodowany przeziębieniem oraz grypą. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznym uczuciu pieczenia w krtani i gardle oraz braku wydzieliny.

Zioła na kaszel suchy to m.in. prawoślaz i podbiał. Liście i kwiat podbiału wykazują właściwości wykrztuśne, odkażające, rozkurczowe oraz przeciwzapalne. Dzięki nim podbiał świetnie sprawdza się w łagodzeniu objawów suchego kaszlu oraz wspomagania oczyszczania dróg oddechowych.

Podbiał wykazuje również działanie rozkurczające mięśnie dróg oddechowych, dzięki czemu usprawnia proces oddychania. Silne właściwości nawilżające, tak pożądane w kaszlu suchym, wykazuje prawoślaz. Dzięki wysokiej zawartości naturalnego śluzu zioło to wspiera nawilżenie śluzówki krtani i gardła, zmniejszenie podrażnienia i tym samym redukcję kaszlu. O skuteczności prawoślazu świadczy również fakt, iż bardzo często wchodzi on w skład pastylek do ssania, syropów i innych leków polecanych do stosowania na kaszel.

Jak skutecznie wyleczyć kaszel przy pomocy ziół?

Podobnie, jak w przypadku każdej kuracji z zastosowaniem delikatnych naturalnych produktów, dla jej skuteczności niezwykle ważna jest jak najwcześniejsza reakcja. Podbiał i inne zioła na kaszel na samym początku choroby są najskuteczniejsze w działaniu. Warto więc sięgnąć po wybrane z nich jak najwcześniej – gdy tylko wystąpią pierwsze objawy kaszlu.

Podbiał i prawoślaz pomogą w zatrzymaniu rozwoju stanu zapalnego w obrębie dróg oddechowych, zadziałają antywirusowo, antybakteryjnie oraz rozkurczowo ułatwiając likwidację nagromadzonej w drogach oddechowych wydzieliny. Co więcej, nawilżą również śluzówkę, zmniejszając jej podrażnienia, wywołane odruchem wykrztuśnym oraz pozwolą na swobodne oddychanie.